bezpieczniki
 
bezpieczniki.com > informacje techniczne

Informacje techniczne
 

Słownik pojęć
 
Bezpiecznik niezamienialny
Bezpiecznik ograniczający prąd
o dużej wartości znamionowej wyłączania i o unikatowych wymiarach lub zaleceniach montażowych, aby nie można było zamontować zamiennika.
 
Bezpiecznik topikowy
Używa się tego pojęcia zamiennie z wkładką topikową. Jest to element zabezpieczający, który wskutek stopienia jednego lub większej liczby specjalnie skonstruowanych i dobranych elementów przewodzących prąd (tzw. topików) przerywa obwód, w który został włączony, wyłączając prąd po przekroczeniu przez ten prąd określonej wartości w ciągu ustalonego czasu. Normy określają tym pojęciem aparat składający się z wkładki topikowej i elementów do otwierania obwodu w celu wyłączenia prądu przekraczającego zadaną wartość.
 
Bezpiecznik zabezpieczający półprzewodniki
Bezpiecznik działający niezwykle szybko celem zabezpieczenia elementów półprzewodnikowych (diody, tyrystory, triaki). Niekiedy nazywany prostownikowym lub ultraszybkim bezpiecznikiem.
 
Bezpiecznik zwłoczny
Bezpiecznik, który będzie utrzymywał przetężenie o określonej wartości przez minimalny określony czas bez otwarcia obwodu (przepalenia się).
 
Charakterystyka czasowo-prądowa
Krzywa przedstawiająca zależność czasu, na przykład czasu trwania łuku lub czasu działania od prądu spodziewanego, w określonych warunkach działania.
 
Charakterystyka I2t
Zależność wartości I2t w przypisanych warunkach od prądu spodziewanego i/lub napięcia.
Uwaga: charakterystyki I2t są na ogół podawane dla czasu przedłukowego lub czasu działania.
 
Charakterystyka prądu ograniczonego
Krzywa przedstawiająca zależność prądu ograniczonego od prądu spodziewanego
w określonych warunkach działania
Uwaga: w przypadku prądu przemiennego wartości prądów ograniczonych są wartościami maksymalnymi, w przypadku prądu stałego są wartościami największymi, osiąganymi przy określonej stałej czasowej.
 
Charakterystyka przeciążeniowa
Zależność czasu i prądu (większego niż prąd znamionowy), który bezpiecznik może wytrzymać wielokrotnie w przepisanych warunkach użytkowania i zachowania się.
 
Czas łukowy
Czas między zapaleniem się łuku a chwilą przepalenia się topika
 
Czas przedłukowy
Czas między chwilą wystąpienia w topiku prądu o wartości dostatecznej do spowodowania wyłączenia a chwilą zapalenia się łuku.
 
Czas wyłączenia
Suma czasów przedłukowego i łukowego.
 
Element topikowy
Wykalibrowany przewodnik wewnątrz wkładki bezpiecznikowej, który topi się po przepływie przezeń nadmiernego prądu. Element topikowy zamknięty jest w korpusie wkładki bezpiecznikowej i może być otoczony gasiwem, takim jak np.: drobnoziarnista krzemionka. Element topikowy nazywany jest niekiedy topikiem, jest najczęściej wykonany z druciku lub perforowanej w sposób szczególny taśmy.
 
I2t całka Joule'a
Wartość całki oznaczonej z kwadratu prądu w określonym przedziale czasu
Uwaga: wartość I2t przedłukowa jest to całka Joule'a w czasie przedłukowym bezpiecznika Wartość I2t przy wyłączaniu jest to całka Joule'a w czasie działania bezpiecznika.
 
Niezamienialność
Ograniczenia kształtu i/lub wymiarów bezpiecznika mające na celu uniemożliwienie wstawienia przez nieuwagę w określonej podstawie bezpiecznikowej wkładki
o innych właściwościach elektrycznych niż zapewniające zamierzony stopień zabezpieczenia.
 
Obciążalność prądowa
Prąd, jaki może płynąć w sposób ciągły w przewodniku bez przekroczenia parametrów znamionowych jego temperatury. Obciążalność prądowa jest zależna od wymiarów przewodu, rodzaju izolacji oraz warunków użytkowania.
 
Prąd ograniczony
Największa wartość chwilowa prądu osiągnięta podczas wyłączania przez bezpiecznik.
 
Prąd spodziewany
Prąd, który wystąpiłby w obwodzie gdyby bezpiecznik został zastąpiony przewodnikiem o pomijalnej impedancji.
 
Prąd spodziewany wyłączeniowy
Prąd spodziewany wyznaczony dla chwili odpowiadającej początkowi wyłączania.
 
Przeciążenie
Utrzymanie przewodników lub urządzenia przy takim poziomie prądu, który spowoduje uszkodzenie, jeżeli zezwoli się na jego utrzymywanie.
 
Przetężenie
Wszelki prąd nadmierny w stosunku do obciążalności prądowej przewodnika lub do znamionowego prądu ciągłego urządzenia.
 
Selektywność
Bezpiecznik główny lub bezpiecznik gałęziowy nazywany jest selektywnym, jeżeli bezpiecznik gałęziowy spowoduje usunięcie wszystkich sytuacji przetężenia, zanim nastąpi otwarcie bezpiecznika głównego. Selektywność jest pożądana, ponieważ ogranicza ona przerwę dopływu prądu tylko do tej części obwodu, który uległ przeciążeniu lub zwarciu.
 
Strata mocy (we wkładce topikowej)
Moc wydzielana we wkładce topikowej obciążonej prądem znamionowym
w przepisanych warunkach użytkowania i zachowania się.
 
Wskaźnik zadziałania
Zwany też indykatorem, część w bezpieczniku przeznaczona do wskazania jego zadziałania.
 
Wybijak
Urządzenie mechaniczne stanowiące część wkładki topikowej, które podczas działania bezpiecznika uwalnia energię potrzebną do spowodowania zadziałania innych aparatów lub wskaźników zadziałania albo powoduje ryglowanie.
 
Wybiórczość działania (przy prądach przetężeniowych)
Koordynacja charakterystyk działania dwóch lub większej liczby zabezpieczeń nadprądowych, polegająca na tym, że przy pojawieniu się prądu przetężeniowego zawartego w określonych granicach, działa tylko jedno określone zabezpieczenie, podczas gdy inne pozostają nieczynne.
 
Zdolność wyłączania (prąd wyłączalny)
Wartość prądu spodziewanego wyłączeniowego, który bezpiecznik może wyłączyć przy określonym napięciu w przepisanych warunkach użytkowania i zachowania się.